Mungesa e çipeve mund të zgjasë me vite

Mungesa e çipeve mund të zgjasë me vite

Mungesa globale e çipeve mund të mos mbarojë në fund në 2022 dhe do të duhen vite derisa të zgjidhet kjo situatë tha CEO i Intel. Pat Gelsinger, CEO i ri i Intel, duke folur në një konferencë në Computex në Tajpei, adresoi për pak minuta problemin me të cilin po përballen zinxhirët botërore të […]

MORE ...

Shkencëtarët zhbllokojnë misteret e “kompjuterit” më të vjetër në botë

Shkencëtarët zhbllokojnë misteret e “kompjuterit” më të vjetër në botë

Një pajisje 2,000-vjeçare, e njohur ndryshe si “kompjuteri” më i vjetër në botë është rikrijuar nga shkencëtarët duke u përpjekur të kuptojnë se si funksiononte. Mekanizmi “Antikythera”, ka hutuar ekspertët që kur u gjet në një anije të mbytur të epokës Romake në Greqi në 1901, shkruan BBC. Pajisja greke e lashtë greke mendohet se […]

MORE ...

Ç’ti bëni telefonit kur ju bie në ujë?

Ç’ti bëni telefonit kur ju bie në ujë?

Të gjithëve na ka ndodhur të paktën njëherë që telefoni të na ketë rënë në kontakt me ujin dhe të na jetë ngrirë gjaku sepse aty mund të kemi foto, kujtime, kontakte, mesazhe dh materiale shumë të rëndësishme. Skenari tipik është që telefoni të na rrëshqasë nga dora dhe të bjerë në lavaman, tualet, bide […]

MORE ...

Ruhuni, kjo grua u gjobit me $140.000 për një mesazh të pakëndshëm në WhatsApp

Ruhuni, kjo grua u gjobit me $140.000 për një mesazh të pakëndshëm në WhatsApp

Një gruaje britanike në Dubai i është thënë se mund të përballet me dy vjet burg dhe rreth 140.000 dollarë gjobë, pasi përmendi “fjalë të pista” në një mesazh WhatsAppi drejtuar shoqes së dhomës. Sipas ligjeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, gruaja përballet me akuza për krimin kibernetik. Çfarë u tha në mesazhe? Ajo akuzohet […]

MORE ...

Trendi” më i ri i sulmeve kibernetike/ KUJDES nga mesazhet anonime në “WhatsApp” ku kërkohet kodi 6 shifror, rasti i 32-vjeçares nga Tirana

Trendi” më i ri i sulmeve kibernetike/ KUJDES nga mesazhet anonime në “WhatsApp” ku kërkohet kodi 6 shifror, rasti i 32-vjeçares nga Tirana

Gjatë situatës së pandemisë shumë shkelës të ligjit janë drejtuar drejt krimeve kibernetike. Burime pranë prokurorisë bëjnë me dije se gjatë këtyre muajve 220 shtetas janë denoncuar për krime kompjuterike. Dje policia arrestoi një 27 vjeçar sepse nëpërmjet rrjeteve sociale kërcënonte e shantazhonte një vajze. Pas arrestimit rezultoi se ai kishte hapur 13 llogari të […]

MORE ...

Apple sërish dënohet me 60 milionë euro – kjo është arsyeja

Apple sërish dënohet me 60 milionë euro – kjo është arsyeja

Kompanisë Apple duket se dënimet nuk po i ndalen, për shkak të ngadalësimit të telefonëve iPhohe. Së fundmi, një grup avokatie në Evropë ka ngritur një padi ndaj Apple, duke thënë se kompania me qëllim ka ngadalësuar modelet e vjetra të iPhone në Itali, raporton PCW, përcjell albinfo.ch. Padia kërkon dëmshpërblim prej 60 milionë eurosh […]

MORE ...

Nëse ke këtë model celulari, nga1 janari nuk do mund të përdorësh Whatsappit

Nëse ke këtë model celulari, nga1 janari nuk do mund të përdorësh Whatsappit

Me kalimin e viteve dhe modeleve të reja të celularëve dhe programet e shumta zhvillohen dhe updatohen. Iphone ka lajmëruar se ata që kanë Iphone 4 ose versione më të vjetra nuk do të mund të përdorin më aplikacionin e Whatsappit. Platforma e mesazheve në pronësi të Facebook nuk do të funksionojë më tek ata […]

MORE ...

15 telefonat me jetëgjatësinë më të mirë të baterisë

15 telefonat me jetëgjatësinë më të mirë të baterisë

Ueb faqja e njohur për teknologji Tom’s Guide ka publikuar një listë të telefonave me jetëgjatësinë më të mirë të baterisë. Jetëgjatësia e baterisë është gjithnjë në fokusin e shumë përdoruesve, të cilët dëshirojnë të përdorin pajisjet e tyre për aq kohë sa të jetë e mundur pa pasur nevojë për ngarkues. Përkundër faktit se, […]

MORE ...

Kurrë mos komentoni “Amin” në Facebook, kjo është arsyeja

Kurrë mos komentoni “Amin” në Facebook, kjo është arsyeja

Çfarë ka të keqe të komentosh “Amin”? Asgjë, mund të thoni ju, por ka pasoja nëse komentoni kështu në Facebook. Nëse jeni përdorues i rregullt i Facebook dhe vazhdimisht ndjeni dhembshuri për gjërat e ndryshme që i shini në rrjetin social, sigurisht se keni komentuar ose parë komente të shumta “Amin”. Të gjithë e dimë […]

MORE ...

C’po ndodh??! Shkencëtarët Kinez: ‘Ia kaluam edhe Zotit, po arrijmë të prodhojmë njerëz dhe ne jemi Zotët tuaj tash?’

C’po ndodh??! Shkencëtarët Kinez: ‘Ia kaluam edhe Zotit, po arrijmë të prodhojmë njerëz dhe ne jemi Zotët tuaj tash?’

Shkencëtari kinez që ka krijuar fabrikën më të madhe për klonim, ka thënë se kopjimi i njerëzve tashmë është i mundur, por ai nuk është duke e bërë këtë punë pasi ka frikë nga reagimi i njerëzve. Xu Xiaochun, drejtor i Boyalife Group, ka thënë se kompania e tij është duke punuar në klonimin e […]

MORE ...