Presidenti kroat tallet keq me serbët

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Presidenti kroat Zoran Milanoviç reagoi pas kritikave nga Serbia për shkak të vendosjes së figurës së Nikola Teslas në një monedhë të ardhshme kroate, duke i kujtuar se shpikësi i madh kishte qëndruar shumë pak në Serbi. “Nikola Tesla qëndroi më pak atje sesa tani në Oklaj”, tha Milanoviç pasi vizitoi këtë qytet të ndodhur […]

MORE ...

Serbia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Kosovë

Serbia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Kosovë

Në takimin e dytë me palën serbe në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i kujtoi përfaqësuesve të Serbisë nevojën për ballafaqim me të kaluarën, historitë e grave të dhunuara dhe listën me mijëra fëmijë të vrarë e të zhdukur nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Presidenti serb refuzoi t’i pranojë nga […]

MORE ...

Krimi në Folegandros:Dëshmia e shqiptarit që gjeti trupin e Garyfallias është tronditëse

Krimi në Folegandros:Dëshmia e shqiptarit që gjeti trupin e Garyfallias është tronditëse

Një prej personave që kanë nxjerrë në breg trupin e Garyfallias, 26-vjeçares greke që u vra nga i dashuri dhe më pas u hodh në det nga një lartësi e madhe, është një shqiptar që jeton në Folegandro. Dashamir Pura ka treguar për mediat greke momentin kur kanë nxjerrë nga deti trupin e pajetë të së resë. […]

MORE ...

Kurti ia huq emrin e xhudistes pejane që e fitoi medaljen e artë

Kurti ia huq emrin e xhudistes pejane që e fitoi medaljen e artë

Pas triumfit të Distria Krasniqi në Lojërat Olimpike, ka pasur reagime të shumta nga personazhe të ndryshme të vendit tonë, shkruan Sinjali Sport. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ishte një ndër ta. Kurti përmes një postimi në “Facebook” reagoi për medaljen e artë të Krasniqit, ku ia kishte huqur emrit të Distria Krasniqit. Kryeministri Kurti […]

MORE ...

Gjermani/ Rrezikohet të çahet diga, Merkel: Situatë e tmerrshme

Gjermani/ Rrezikohet të çahet diga, Merkel: Situatë e tmerrshme

Gjermani/ Rrezikohet të çahet diga, Merkel: Situatë e tmerrshme Kancelarja Angela Merkel ka parë nga afër këtë të diel një fshat të shkatërruar totalisht nga përmbytjet e mëdha të kësaj jave, të cilat u kanë marrë jetën deri tani 188 personave në Gjermani dhe në Belgjikë, ndërsa dëmet janë kolosale. Një ditë më parë, ministri […]

MORE ...

Zhduket një vajzë në Podujevë

Zhduket një vajzë në Podujevë

Policia ka njoftuar se një vajzë është zhdukur në Podujevë. Ankuesi mashkull kosovar ka informuar se e bija e tij viktima femër kosovare e mitur është larguar nga shtëpia dhe nuk dihet vendndodhja e saj. Rasti është duke u hetuar”, thuhet në njoftimin e policisë.

MORE ...

Kritikohet qasja “derë më derë “ e Bidenit për vaksinimin e amerikanëve

Kritikohet qasja “derë më derë “ e Bidenit për vaksinimin e amerikanëve

Shtëpia e Bardhë po kritikon ata që i shohin si përhapës të dezinformimit ose frikës në lidhje me dozat e vaksinave. Kur guvernatori i Karolinës së Jugut, Henry McMaster, u përpoq këtë javë të bllokonte përpjekjet ‘derë më derë’ për të rritur shkallën e vaksinimit në shtetin e tij, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së […]

MORE ...

Ky bëhet vendi i parë në Evropë që ndalon turistët që s’janë vaksinuar

Ky bëhet vendi i parë në Evropë që ndalon turistët që s’janë vaksinuar

Malta do të ndalojë të gjithë vizitorët të hyjnë në vend duke nisur nga e mërkura nëse nuk janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19. Lajmin e bëri të ditur dje Ministri i Shëndetësisë, Chris Fearne. Kjo pasi ishulli i vogël mesdhetar pa një dyfishim të rasteve të reja të COVID-19 që nga e hëna. “Ne do […]

MORE ...

Detajet janë rrëqethëse/ Autobusi doli nga rruga dhe ra në përrua, raportohet për jetë të humbura shqiptarësh

Detajet janë rrëqethëse/ Autobusi doli nga rruga dhe ra në përrua, raportohet për jetë të humbura shqiptarësh

Një ak sid ent i rëndë është shënuar këtë mesditë në fshatin Bregas të Gramshit, aty ku një autobus ka dalë nga rruga dhe për pasojë kanë mbetur të lë nduar disa persona. Sipas burimeve të Syri Tv mësohet se ka ndërruar jetë një person ndërsa kanë mbetur të pl ago sur 5 persona. Ndërkohë […]

MORE ...

Tuna dhe Patrisi ‘kapen mat’ nga paparaci gjatë pushimeve

Tuna dhe Patrisi ‘kapen mat’ nga paparaci gjatë pushimeve

Këngëtarja, Tuna ka zbuluar se prej disa ditësh ndodhet me pushime me dy vogëlushët e saj, Tianin dhe Zen. Tuna ende nuk ka postuar ndonjë fotografi, ku shihet se në këto pushime atë e ka shoqëruar edhe Patrisi. Nga postimet e saj në rrjetin social “Instagram” është vërejtur se ajo gjendet se bashku me Patrisin […]

MORE ...