Pasojat që lënë pijet e gazuara në mëlçi

Pasojat që lënë pijet e gazuara në mëlçi

Nuk është sekret kur thuhet se lëngjet e gazuara janë të dëmshme për mëlçinë. Për shkak të rritjes së rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, prishjes së dhëmbëve dhe mbipeshes, ka shumë mënyra në të cilat pijet e gazuara ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj. Mund të ndikojë gjithashtu në shëndetin e mëlçisë tuaj, transmeton portal arbresh.info “Mëlçia […]

MORE ...

Qershitë: çfarë na sugjeron mjekësia kineze për shëndetin tonë

Qershitë: çfarë na sugjeron mjekësia kineze për shëndetin tonë

Qershori është muaji i qershive. Ky frut piqet në stinën e nxehtë dhe rezervon energjinë “Yang”. Në librat e mjekësisë kineze janë shënuar gjerësisht vlerat magjike mjekësore të qershisë, veçanërisht për dobishmërinë që ka ajo për bukurinë e lëkurës. Në librin “Ming Yi Bie Lu” është shënuar që lëngu i qershisë mund të aplikohet direkt […]

MORE ...

Si të përdorni farat e pjeprit për shëndetin tuaj?

Si të përdorni farat e pjeprit për shëndetin tuaj?

Pjepri është një nga frutat më të shijshme të verës dhe jo vetëm. Tuli i pjeprit është mjaft freskues dhe i ëmbël dhe me të nuk ke të ngopur. Brendësia e tij është e mbushur me fara të qullëta të cilat në shumicën e kohës përfundojnë në koshin e plehrave. Farat e pjeprit janë të […]

MORE ...

Ndikimi i temperaturave të larta në shtypjen e gjakut

Ndikimi i temperaturave të larta në shtypjen e gjakut

Shkaktarët e tensionit të lartë të gjakut janë të lidhur fort me shumë faktorë të stilit të jetesës, ku përfshihet ushqyerja dhe aktiviteti fizik. Megjithatë, ekspertët thonë se temperaturat mund të ndikojnë gjithashtu te shtypja e gjakut. Sipas tyre, moti i nxehtë dhe ekspozimi në diell për një kohë të gjatë mund të ulë tensionin […]

MORE ...

Si të kuptoni se po e teproni me pirjen e kafesë, çfarë duhet të konsumoni për t’a zëvendësuar

Si të kuptoni se po e teproni me pirjen e kafesë, çfarë duhet të konsumoni për t’a zëvendësuar

Pothuajse çdo person në botë, e nis ditën duke pirë një kafe, me qëllim që t’a nisin ditën më të kthjellët, por më së shumti për pjesën më të madhe të njerëzve, tashmë është një rutinë dhe nuk heqin dorë aq lehtë prej saj. Përveç nervozizmit që mund t’ju shkaktojnë dy filxhanë kafe shtesë në […]

MORE ...

E dinit? Një gotë qumësht në ditë mban larg mjekun

E dinit? Një gotë qumësht në ditë mban larg mjekun

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse ky organ, shumë i rëndësishëm, është në rrezik. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëni gjithçka që mundeni për të parandaluar zhvillimin e […]

MORE ...

Ushqimi super antioksidant që mbron zemrën – Ka kalori minimale

Ushqimi super antioksidant që mbron zemrën – Ka kalori minimale

Të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme, ullinjtë ofrojnë disa përfitime për trupin, njëra prej të cilave është mbrojtja ndaj sëmundjeve kardiovaskulare. Ndryshe nga frutat, ullinjtë kanë një përmbajtje më të lartë yndyre dhe një përmbajtje më të ulët të karbohidrateve . Vetëm pesë ullinj, kanë 88 kalori dhe përmbajnë 5 gram proteina, 3 gram fibra dhe 6 […]

MORE ...

Nga maskat anti-rrudhë tek djersitja, një produkt i vetëm do të bëjë mrekulli për ju

Nga maskat anti-rrudhë tek djersitja, një produkt i vetëm do të bëjë mrekulli për ju

Gjitha problemet tuaja mund të zgjidhen me vetëm një produkt! Niseshteja e misrit mund të jetë një ndër përbërësit kryesorë të kuzhinës suaj, por ajo që nuk dinit është se mund të përdoret gjerësisht edhe si produkt bukurie, shkruan “IconStyle”. Kjo gjë ndoshta nuk është e re për gjyshet tuaja, pasi në pamundësi për të […]

MORE ...

Mund të dobësoheni vetëm duke e lënë kripën

Mund të dobësoheni vetëm duke e lënë kripën

Individët që konsumojnë më shumë kripë janë më të uritur dhe tentojnë ta teprojnë me ushqimin, duke shtuar në peshë. Në varësi të kripës së konsumuar, trupi mund të akumulojë nga 3 deri në 5 litra ujë. Nëse dëshironi të humbisni kilogramët e tepërt si pasojë e akumulimit të lëngjeve duhet të mos konsumoni kripë […]

MORE ...

Pse uthulla e mollës nuk duhet të mungojë në dietën tuaj dhe rutinën ditore?

Pse uthulla e mollës nuk duhet të mungojë në dietën tuaj dhe rutinën ditore?

Uthulla e mollës është një ushqim, i njohur për shumë shekuj për vetitë e tij shëruese dhe përfitimet shëndetësore. Në kohët antike është përdorur për të shëruar plagët, por me kalimin e viteve ata zbuluan se fsheh shumë veti dhe është një substancë shumë ushqyese dhe një kozmetikë popullore! Shija e saj nuk ndryshon shumë […]

MORE ...