7 Ushqimet Që Kanë Më Shumë Kalium Se Bananet

7 Ushqimet Që Kanë Më Shumë Kalium Se Bananet

Kaliumi është një mineral që klasifikohet si elektrolit, i cili mbart një ngarkesë elektrike kur tretet në gjak. Ky mineral ndihmon me shumë procese në trup, përfshirë rregullimin e ujit brenda dhe jashtë qelizave, dërgimin e sinjaleve nervore dhe kontrollin e kontraktimeve të muskujve, shpjegojnë ekspertët. Gjithashtu ai ndihmon në uljen e presionit të lartë […]

MORE ...

Molla që Nuk Duhet të Përdorni Kurrë në Gatim

Molla që Nuk Duhet të Përdorni Kurrë në Gatim

Vjeshta është sezoni i mollëve të dashura dhe përveçse t’i shijoni të freskëta me to mund të përgatisni edhe një sërë recetash. Në të gjithë morinë e varieteve të tyre dhe recetave që mund të përgatisni, ekspertët sugjerojnë të lini njërin lloj larg gatimeve. Ekspertët e kuzhinës në fakt kanë një të preferuar dhe një […]

MORE ...

Mënyrat si të përdorni hudhrën si kurë kundër reumatizmës

Mënyrat si të përdorni hudhrën si kurë kundër reumatizmës

Artriti reumatoid është një sëmundje që karakterizohet nga një problem autoimun dhe inflamator që ndikon në shëndetin e gjymtyrëve. Kjo do të thotë se sistemi imunitar i njeriut del nga shinat dhe sulmon organizmin. Sëmundja është e menaxhueshme nëpërmjet medikamenteve apo trajtimeve bimore. Simptomat E Artritit ReumatoidDhimbja e KyçeveDhimbja është simptoma kryesore që karakterizon këtë […]

MORE ...

Vuani nga tiroidja? Ja mëngjesi i duhur për ju

Vuani nga tiroidja? Ja mëngjesi i duhur për ju

Tiroidja është një gjëndër që sekreton hormone duke ndihmuar rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Kur puna e tiroides ngadalësohet, në organizëm krijohet një efekt domino që prek stomakun, muskujt, trurin dhe zemrën. Të dhënat tregojnë se 200 milionë njerëz në botë vuajnë nga një çrregullim i caktuar i tiroides.Çrregullimet më të përhapura janë: hipotiroidizmi, hipertiroidizmi, […]

MORE ...

Varësia ndaj ushqimit: Çfarë është dhe si ta tajtoni?

Varësia ndaj ushqimit: Çfarë është dhe si ta tajtoni?

Njeriu ka krijuar dhe zbuluar shumë mënyra se si mund ta shijojë ushqimin duke filluar që nga produktet natyrale, deri tek ato që përgatiten ne fabrika e laboratorë. Për të mos përmendur këtu recetat e panumërta që kulturat e ndryshme në të gjithë botën servirin çdo ditë. Pra është një faktor mëse i rëndësishëm në […]

MORE ...

Me këtë pije, thojuni lamtumirë inflamacioneve në vjeshtë

Me këtë pije, thojuni lamtumirë inflamacioneve në vjeshtë

Ushqyerja është thelbësore për një sistem imunitar të fortë, i cili mund të ofrojë mbrojtje kundër sëmundjeve sezonale si gripi, si dhe problemeve të tjera shëndetësore, përfshirë artritin, alergjitë, etj. Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë si të përgatisni pijen “magjike” që ju shpëton nga inflamacionet e stinës. Përbërësit: 2 mollë Pak xhenxhefil të freskët […]

MORE ...

Ngrënia e një hot-dogu mund të të marrë 36 minuta nga jeta

Ngrënia e një hot-dogu mund të të marrë 36 minuta nga jeta

Të gjithë ne e dimë se disa ushqime janë të këqija për ne dhe zgjedhim t’i hamë gjithsesi sepse – fare thjesht – ato kanë shije shumë të mirë. Por nëse ju thuhet saktësisht se sa mund të zvogëloni jetëgjatësinë tuaj para çdo ngrënie, a do ta bënit akoma? A do të këmbeje një hot-dog […]

MORE ...

A është mirë që të hani turshi tash kur jeni shtatzënë?

A është mirë që të hani turshi tash kur jeni shtatzënë?

Është koha e turshive dhe tash kur jeni shtatzënë, mund të mendoni se a është mirë që t’i konsumoni ato. Sot, të gjitha perimet mund t’i blini në dyqanin e lagjes pa marrë parasysh periudhën e vitit. Ndonëse kjo e ka lehtësuar punën në kuzhinë, jam i sigurt se të gjithë pajtohemi se turshitë janë […]

MORE ...

Pesë arsye të forta përse duhet të hani një lugë mjaltë përpara gjumit

Pesë arsye të forta përse duhet të hani një lugë mjaltë përpara gjumit

Prej mijëra vitesh mjalti ka qenë zgjedhja kryesore kundër inflamacionit dhe për shërimin e organizmit. Sipas të dhënave një nga mënyrat më efikase dhe të thjeshta për të shfrytëzuar të mirat e mjaltit është konsumi i tij përpara gjumit. Ekspertët e mjekësisë popullore rekomandojnë njëzëri ngrënien e një luge çaji me mjaltë përpara se të […]

MORE ...

Kështu mund t’i qëroni shpejt dhe thjesht specat e pjekur

Kështu mund t’i qëroni shpejt dhe thjesht specat e pjekur

Specat e pjekur i adhurojmë në hajvar apo sallatë, mirëpo pjesa më e mërzitshme e përgatitjes përfundimisht është qërimi. Fatmirësisht, ekzistojnë disa truqe se si mund t’ia lehtësoni vetes dhe të përshpejtoni veprimet tuaja. Pas pjekjes specat mbuloni me folie alumini apo me pjatë në mënyrë që avulli ta bëjë “punën e vet” dhe të […]

MORE ...