Mënyra se si ta freskoni veturën në vetëm 10 sekonda

Mënyra se si ta freskoni veturën në vetëm 10 sekonda

Nëse uleni brenda një veture të nxehtë, jo vetëm që është shumë e pakëndshme, por gjithashtu mund të jetë e rrezikshme për shëndetin. Pavarësisht nëse keni kondicioner apo jo, ky hile do t’ju ndihmojë të freskoni një makinë që ka qëndruar në diell për rreth dhjetë sekonda. Ata që e kanë provuar këtë metodë thonë […]

MORE ...

Historia e makinës Smart

Historia e makinës Smart

Smart Automobile nuk është një kompani e pavarur, por një ndarje e Daimler-Benz e specializuar në prodhimin e makinave me të njëjtën emër markë. Selia ndodhet në Bwblingen, Gjermani. Historia e kompanisë filloi relativisht kohët e fundit, në fund të viteve 1980. Prodhuesi i njohur zviceran i orëve Nicholas Hayek doli me idenë për të […]

MORE ...

Volkswagen e ndërron emrin në ShBA

Volkswagen e ndërron emrin në ShBA

Prodhuesi gjerman i veturave, “Volkswagen”, konfirmoi të martën se emrin e kompanisë në Shtetet e Bashkuara do ta ndërrojë në “Voltswagen of America” për shkak të përqendrimit më të madh në vetura elektrike. Emri i ndryshuar do të futet në fuqi nga muaji maj pasi disa faqe raportuan të hënën për një draft të publikuar […]

MORE ...

Punëtorët e Ferrarit do të marrin bonus konkurrence, shuma marramendëse

Punëtorët e Ferrarit do të marrin bonus konkurrence, shuma marramendëse

Punëtorët e Ferrarit do të marrin bonus konkurrence, shuma marramendëse Punëtorët e impianteve italiane të Ferrarit do të marrin një bonus konkurrueshmërie për vitin 2020 me një vlerë totale bazë prej 7500 eurosh bruto. Kjo vlerë mund të ri-matet bazuar në numrin e mungesave, ndër të cilat ato për Covid nuk llogariten. Kjo u është […]

MORE ...

Ishte porositur nga Gaddafi, del në shitje super makina

Ishte porositur nga Gaddafi, del në shitje super makina

Makina legjendare, Maybach 57S Coupe e prodhuar për diktatorin libian Muammar Gaddafi, ka dalë në shitje përmes faqes holandeze për makina “Autoleitner”, me çmim prej 1.16 milion dollarë. Maybach me dy dyer është një nga tetë të prodhuar nga kompania Xenatec. Kompania planifikonte të prodhonte 100 njësi të kësaj makine, por vetëm tetë arritën të […]

MORE ...

Afro gjysmë milion automjete elektrike në vitin 2020 ka shitur Tesla

Afro gjysmë milion automjete elektrike në vitin 2020 ka shitur Tesla

Kompania e automobilave dhe energjisë elektrike Tesla njoftoi sot se në vitin 2020 ajo dorëzoi më shumë automjete sesa pritej për shkak të kërkesës në rritje për automjete elektrike në të gjithë botën. Kompania ka shitur 499.550 automjete në vitin 2020, e cila është mbi vlerësimin e Wall Street për 481.261 automjete, sipas të dhënave […]

MORE ...

30 vjet qëndroi në garazh, zbulohet BMW e një modeli të rrallë

30 vjet qëndroi në garazh, zbulohet BMW e një modeli të rrallë

Në një garazh në Itali, është zbuluar një automjet BMW, version i rrallë prej të cilave gjithsej ekzistojnë vetem 453. Kjo makinë është prodhuar në periudhën 1978-1981 dhe i përket linjës “M1” të kompanisë gjermane. Mirëpo, makina ka qenë e mbyllur në garazh për 30 vite. Madje, ky automjet ka përshkuar vetëm 7391 kilometra. Makina me […]

MORE ...

Çfarë duhet të kemi parasysh përpara se të blejmë një makine të përdorur

Çfarë duhet të kemi parasysh përpara se të blejmë një makine të përdorur

Blerja e një makine të përdorur mund të jetë një opsion i mirë nëse po kërkoni një makinë cilësore pa një çmim shumë të lartë. Ndonëse një makinë e përdorur mund të jetë një opsion i arsyeshëm, ju si blerës duhet të bëni zgjedhje të zgjuara. Përpara se të blini një makinë të përdorur ka […]

MORE ...

Vetura e parë fluturuese me tri rroba e prodhuar në Holandë merr dritën e gjelbër, mund të vozitet nëpër rrugë

Vetura e parë fluturuese me tri rroba e prodhuar në Holandë merr dritën e gjelbër, mund të vozitet nëpër rrugë

Vetura e parë fluturuese me tri rroba e prodhuar në Holandë, ka marrë dritën e gjelbër që të vozitet nëpër rrugë dhe kap vlerën e 300 mijë eurove. Bëhet fjalë për PAL-V Liberty që ka marrë dritën e gjelbër nga rregullatori evropian për mjetet motorike, që i dha leje ideatorit holandez që ta regjistroj këtë […]

MORE ...

Vetura e parë turke elektrike që do të ketë bateri më jetëgjatë sesa konkurrentët

Vetura e parë turke elektrike që do të ketë bateri më jetëgjatë sesa konkurrentët

Makina e parë elektrike turke do të ketë një jetëgjatësi më të madhe të baterisë sesa konkurrentet e saj, deklaruan prodhuesit. Katoda NMC (Nikel, Mangan, Oksid Kobalt) do të përdoret në bateritë me litium-jon të makinës, e cila optimizon dendësinë e energjisë dhe fuqisë, shkroi në Twitter Grupi i Iniciativës së Automobilit të Turqisë (TOGG). […]

MORE ...