Kosovares i ndodh e papritura, hip në autobus të gabuar dhe në vend të Prishtinës shkon në Berlin

Kosovares i ndodh e papritura, hip në autobus të gabuar dhe në vend të Prishtinës shkon në Berlin

Pas vizitës turistike te xhaxhai në Kroaci, kosovarja ka thënë se ka hipur gabimisht në një autobus tjetër dhe jo në atë që do ta çonte në Prishtinë, siç kishte planifkuar dhe ka përfunduar në Berlin të Gjermanisë Një kosovare 27 vjeçe është kapur nga Policia Federale e Gjermanisë e dyshuar për qëndrim ilegal në […]

MORE ...

Albin Kurti arrinë në Kroaci

Albin Kurti arrinë në Kroaci

Kryemnsitri i Kosovës, Albin Kurti, sapo ka arritur në Kroaci, shkruan Gazeta Sinjali. Ai atje ka shkuar së bashku me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia si dhe shefin kabinetit të Vjosa Osmanit, Blerim Vela. Ai sonte do të mabjë një konferencë për […]

MORE ...

Shikojmë çdo gjë kur je në dush’, fqinjët i çojnë letër vajzës së re

Shikojmë çdo gjë kur je në dush’, fqinjët i çojnë letër vajzës së re

Banorët kishin gjetur një mënyrë ndryshe për të njoftuar fqinjën e tyre se ata mund të shikojnë gjithçka kur ajo është në dush. Sarah Yates 26 vjeç nga Britania e Madhe kishte marrë një letër anonime në kutinë e saj postare. Fqinjët i kishin dërguar letrën në periudhën që 26-vjeçarja ka qenë me pushime në […]

MORE ...

“Nuk është as në spital”, familjarët kërkojnë informacione për vajzën që u përfshi në aksidentin në Kroaci

“Nuk është as në spital”, familjarët kërkojnë informacione për vajzën që u përfshi në aksidentin në Kroaci

Familjarët e një vajze e cila ishte e përfshirë në aksidentin tragjik në Kroaci ku humbën jetën 10 kosovarë, nuk po dinë asgjë për fatin e saj. Djali i axhës së Anjezës, Burim Bellanica, ka thënë se nuk kanë ndonjë informacion se ku ndodhet ajo pasi që nuk po gjindet as në spital. “Zyrtarisht nuk […]

MORE ...

Si ndodhi tragjedia, Policia kroate përshkruan në detaje lëvizjen fatale të autobusit

Si ndodhi tragjedia, Policia kroate përshkruan në detaje lëvizjen fatale të autobusit

Departamenti i Policisë së qarkut Brod-Posavina në Kroaci ka lëshuar ​​një deklaratë duke detajuar rrethanat e aksidentit tragjik me autobus në autostradën afër qytetit Slavonski Brod, nga i cili humbën jetën 10 persona dhe u lënduam më shumë se 40 të tjerë. Të gjithë ata ishin duke ardhur nga Frankfurti në Kosovë. Policia kroate tha […]

MORE ...

Tragjedia me viktima në Kroaci, flasin nga kompania kosovare e autobusit që u aksidentua

Tragjedia me viktima në Kroaci, flasin nga kompania kosovare e autobusit që u aksidentua

Mediat kroate kanë raportuar për një aksident trafiku në Kroaci, ku i përfshirë ka qenë një autobus nga Kosova. Siç njofton mediumi kroat, Jutarnji.hr, dyshohet për 10 viktima dhe 30 të lënduar. Lidhur me këtë rast, nga kompania në fjalë kanë konfirmuar aksidentin, gjersa kanë thënë se ende nuk dihet numri i viktimave. “Po rasti […]

MORE ...

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Presidenti kroat Zoran Milanoviç reagoi pas kritikave nga Serbia për shkak të vendosjes së figurës së Nikola Teslas në një monedhë të ardhshme kroate, duke i kujtuar se shpikësi i madh kishte qëndruar shumë pak në Serbi. “Nikola Tesla qëndroi më pak atje sesa tani në Oklaj”, tha Milanoviç pasi vizitoi këtë qytet të ndodhur […]

MORE ...

Serbia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Kosovë

Serbia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Kosovë

Në takimin e dytë me palën serbe në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i kujtoi përfaqësuesve të Serbisë nevojën për ballafaqim me të kaluarën, historitë e grave të dhunuara dhe listën me mijëra fëmijë të vrarë e të zhdukur nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Presidenti serb refuzoi t’i pranojë nga […]

MORE ...

Driton Kuka me shkrim emocionues pas eliminimit të Majlinda Kelmendit

Driton Kuka me shkrim emocionues pas eliminimit të Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka dështuar ta tregojë suksesin që e arriti në Lojërat e kaluara Olimpike. Ajo në “Tokyo 2020” u mund qysh në raundin e parë nga xhudistja hungareze, Reka Pupp në kategorinë deri në 52 kilogramë, shkruan Gazeta Express. Një waz-ari i marrë në shënim të artë, bëri që Kelmendit t’i ndalet synimi për […]

MORE ...