Personat me këtë sëmundje po e përjetojnë më rëndë koronavirusin

Personat me këtë sëmundje po e përjetojnë më rëndë koronavirusin

Një zbulim më i fundit ka gjetur arsyen e mundshme pse disa njerëz kanë infeksion më të rëndë nga COVID-19 sesa të tjerët. Të kesh nivele të larta të kolesterolit e bën më të lehtë që të ngjitet. Koronavirusi po i prek njerëzit në forma të ndryshme, me disa që po përjetojnë infeksione të rënda […]

MORE ...

Thirrja e mjekut shqiptar në Londër: Hiqni dorë nga antibiotikët, këto janë barnat që duhet të përdoren

Thirrja e mjekut shqiptar në Londër: Hiqni dorë nga antibiotikët, këto janë barnat që duhet të përdoren

Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi foli për situatën e pandemisë. Mes të tjerash mjeku u ndal tek mënyra e trajtimit të koronavirusit tek të sëmurët. Sipas tij arsyeja se është ulur numri i të vdekurve në valën e dytë është për shkak se është përmirësuar mënyra e trajtimit. “Në valën e parë ishin të […]

MORE ...

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet të hajë sa më shumë perime. Zakonisht, ekspertët janë të ndarë për vlerat dhe kundërvlerat e yndyrnave apo karbohidrateve, por kur vjen puna tek perimet të gjithë bien dakord se ato janë një nga bazat e një regjimi të shëndetshëm […]

MORE ...

Vuante nga skizofrenia, babai hedh fëmijën 11 muajsh në lumë: Po kthehej në djall

Vuante nga skizofrenia, babai hedh fëmijën 11 muajsh në lumë: Po kthehej në djall

Skizofrenia është një gjendje e ndërlikuar e shëndetit mendor, me simptoma që shpesh fillojnë të shfaqen mes moshës 16 dhe 30 vjeç. Skizofrenia paranoide e referuar si skizofrenia me paranojë, është një tip më i zakonshëm i diagnostikuar. Ata që vuajnë me këtë gjendje përjetojnë hallucinacione dhe mashtrime që shpesh i lënë ata të ndihen […]

MORE ...

COVID-19/ Agjensia Europiane e Barnave tregon ilaçin që sjell çrregullime psikiatrike

COVID-19/ Agjensia Europiane e Barnave tregon ilaçin që sjell çrregullime psikiatrike

Përdorimi i klorokinës ose hidroksiklorokinës, ilaçe të përdorura kundër Covid-19 veçanërisht në fazën e parë të urgjencës, mund të shkaktojë çrregullime psikiatrike dhe sjellje të shoqëruara me vetëvrasje. Agjencia Evropiane e Barnave paralajmëroi pasi shqyrtoi të gjitha të dhënat në dispozicion për efektet anësore të ilaçit. Efekti anësor, pjesërisht i njohur tashmë, u konfirmua pas […]

MORE ...

Syla: Ndryshimi nuk vjen me nje hajduk dhe uzurpator si Bulliqi

Syla: Ndryshimi nuk vjen me nje hajduk dhe uzurpator si Bulliqi

Analisti i mirënjohur kosovar, Valon Syla, ka sulmuar ashpër kryetarin e ri të Podujevës, Shpejtim Bulliqin – dhe idenë se përmes tij do të ndryshojë qeverisja komunale në Llap dhe në mbarë Kosovën. Për shkak të kohës së gjatë sa Bulliqi ka bërë pjesë në strukturat e LDK-së, madje duke iu përmendur edhe disa skandale, […]

MORE ...

Pse burrat mund ta kenë të vështirë t’i dëgjojnë gratë

Pse burrat mund ta kenë të vështirë t’i dëgjojnë gratë

Pavarësisht nëse është një i dashur, një vëlla ose një mik, ne të gjithë njohim një djalë që është një “dëgjues i keq”. Dhe jo, nuk është për shkak se ata janë mërzitur. Në të vërtetë ka studime që tregojnë se ka disa arsye pse burrat mund të kenë “probleme” në këtë fushë. Duket se në shumë […]

MORE ...

Bill Gates parashikon se kur do të ndodh pandemia e ardhshme

Bill Gates parashikon se kur do të ndodh pandemia e ardhshme

Vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Pfizer dhe BioNTech po presin aprovimin e FDA, por miliarderi i teknologjisë paralajmëron se një virus tjetër është i pashmangshëm. Themeluesi i Microsoft Bill Gates ka zbuluar në programin e tij, Bill Gates dhe Rashida Jones, mendimet e tij mbi të ardhmen e pandemive globale, transmeton Telegrafi. Në një bisedë […]

MORE ...

Paralajmërim për prindërit nga Psikologët: Nëse njihni ndonjë fëmijë që shfaq këto shenja, duhet ta ndihmoni sa më shpejt

Paralajmërim për prindërit nga Psikologët: Nëse njihni ndonjë fëmijë që shfaq këto shenja, duhet ta ndihmoni sa më shpejt

Fëmijët tanë kalojnë aq shumë në jetë me shkollën, dhe mësojnë mësimet që u nevojiten në jetë. Fëmijëria është një kohë e vështirë për mësimet dhe puna e prindërve është të sigurohet që fëmijët e tyre të mësojnë gjërat që u nevojiten. Një nga gjërat që merren me shumë fëmijë janë çrregullimet mendore që mund […]

MORE ...

Zbulohet vaksina 100 përqind efektive kundër koronavirusit

Zbulohet vaksina 100 përqind efektive kundër koronavirusit

Vaksina e kompanisë “Moderne”, ka rezultuar të jetë 100 përqind efektive. Kështu është bërë e ditur në bazë të një lajmi të publikuar pak më parë, transmeton IndeksOnline. Ndryshe ka kohë që po synohet gjetja e një vaksine, dhe ajo e kompanisë “Moderna”, deri më tani ka rezultuar në bazë të hulumtimeve dhe analizave të […]

MORE ...